CHP’li Ateş’ten yeni müfredat eleştirisi: Değişen dünya ihtiyaçlarını dikkate almayan eğitim modeliyle ev genci gerçeğiyle karşı karşıyayız

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ne ilişkin olarak, “Ülkemizde ideolojik yönü ağır basıp, ayakları yere basmayan ‘reform’larla eğitimde geldiğimiz nokta içler acısı halde… Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığı iddiasıyla 2012-2013 öğretim yılında hayata geçirilen 4+4+4 sisteminde okula başlayan kuşağın, yüzde 17’sinin 10 yıl sonra ne eğitimine devam ettiği, ne de istihdam içinde yer aldığı görüldü. Hükümetin ‘oldu-bitti’ye getirdiği, çağdaşlıktan uzak, değişen dünyanın ihtiyaçlarını dikkate almayan eğitim politikaları ve ekonomideki basiretsizlikle ev genci gerçeğiyle karşı karşıyayız.  Ekonomik krizlerle artan çocuk işçiler de cabası…” dedi

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ni eleştirerek Türkiye’de OECD verilerine göre ne eğitimde ne istihdamda olmayan gençlerin oranının arttığını belirtti. 

Milli eğitim sisteminde yeni model hazırlığına işaret eden Ateş, şunları söyledi:

“OECD’nin 2022 yılı verilerine göre; Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan 15-19 yaş grubu gençlerin oranı %16,7. Bu oran ile Türkiye, Şili ve Güney Afrika’yı bile geçmiş durumda; OECD sıralamasında 4. sırada… Erkeklerde oran yüzde 12,5 iken kızlarda yüzde 21,3’e ulaşıyor. Türkiye ayrıca, 20-24 yaş grubunda yüzde 33,3 oranıyla sıralamada Güney Afrika’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. TÜİK’in 2023 yılı verileri 15-24 yaş grubunda ise bu oranın yüzde 22,5 olduğunu gösteriyor. Sadece bu veriler bile eğitim sistemimizdeki yetersizliklerin önemli bir yansıması.”

“Pısa verileri ortada”

Ülkeler arası rekabet için değişen dünyanın ihtiyaç duyduğu yeterlikler bir yana Türkiye’nin yeni kuşaklarına eğitimde temel becerileri bile kazandırmaktan uzak olduğuna dikkat çeken Ateş, şöyle devam etti:

“Bu durumu OECD’nin 15 yaş öğrencilerde yeni ekonomide ihtiyaç duyulan becerileri ölçen PİSA test sonuçları somut olarak gösteriyor. İleri seviyedeki öğrencilerimizin oranı matematik alanında yüzde 5, fen alanında yüzde 4 ve okuma alanında yüzde 2 oldu. Öğrencilerin büyük kısmı okuduğunu anlamıyor, problem çözemiyor. Bu göstergelerle uluslararası rekabette şansımız son derece düşük.”

“2012’de alınan okuma puanını 2022 yılı itibarıyla bile yakalayamamışız”

CHP’li Ateş ayrıca, “2015 yılında; 4+4+4 modeline geçiş sonrasında yapılan ilk PİSA testinde 2012 performansına kıyasla Türkiye, keskin bir gerileme yaşamış. 2012’de alınan okuma puanını 2022 yılı itibarıyla bile yakalayamamışız. Yeni reform iddiasıyla kimseyi kandırmayın, daha fazla insanın geleceğini çalmayın. Müfredatta radikal değişiklikler geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olacak. Bir an önce genç kuşağa dünya ile rekabete uygun beceriler kazandırmaya başlayın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x